Biz Kimiz?

[tdc_zone type=”tdc_content”][vc_row][vc_column][td_block_text_with_title custom_title=”Biz Kimiz?” block_template_id=”td_block_template_11″ tdc_css=”eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLXRvcCI6IjIwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==”]

016 yılı Ocak ayında binlerce akademisyen devletin Türkiye’nin doğusunda uyguladığı insan hakları ihlallerini protesto etmek için “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı barış bildirisini imzaladı. Takip eden aylarda Türkiye üniversitelerinde yaşanan büyük tasfiye sonucunda pek çok akademisyen ihraç edildi ve eğitim kurumlarında çalışmaları yasaklandı. Barış akademisyenleri, sürecin başından itibaren dayanışma ağları geliştirmek ve akademik bilgiyi üniversite sınırları dışına taşıyarak toplumsal hayatla birleştirmek için bir araya geldi. Akademiyi bir eleştirel düşünme ve bilgiyi ortaklaştırma deneyimi olarak yeniden inşa edebilme hedefiyle Türkiye’nin farklı illerinde Dayanışma Akademileri kuruldu. 

Ankara Dayanışma Akademisi, 2017 yılının Ocak ayından itibaren panel, seminer, atölye ve dayanışma etkinlikleriyle çalışmalarına başladı. Bugüne kadar yüze yakın atölye ve seminer yürüten Ankara Dayanışma Akademisi, 2017 yılı sonunda kurumsal bir kimlik kazanmak için ADA Eğitim Kooperatifini kurdu. 

BİRARADA Derneği ise 2018 yılı Ağustos ayında farklı illerdeki Dayanışma Akademileri üyeleri ve İstanbul’daki barış akademisyenleri tarafından kuruldu. BİRARADA, eleştirel ve bilimsel bilginin toplumsallaşması, dayanışma ağlarının geliştirilmesi ve disiplinlerarası bir enstitü kurma hedefiyle çalışmalarına devam ediyor.

[/td_block_text_with_title][/vc_column][/vc_row][/tdc_zone]
Başa dön tuşu