ASİ Dördüncü Dönem Seminerleri: Dünyanın Kıyısında “Başka” Dünyalar: Sesler, Sessizlikler, Sırlar, Rüyalar 15 Mart 2023’te başlıyor!
Facebook
Twitter
WhatsApp

ASİ – Akademi & Sivil Toplum: Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Katkı Çevrimiçi Seminerlerinin dördüncü döneminin ilk semineri  Dünyanın Kıyısında “Başka” Dünyalar: Sesler, Sessizlikler, Sırlar, Rüyalar 15 Mart 2023’de başlıyor.

Seminerler dizisini, “Dayanışma Akademileri Ağı Aracılığıyla Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Geliştirme Projesi” kapsamında planladık. Proje, S.S. ADA Eğitim Kooperatifi ve BİRARADA Bilim, Sanat, Eğitim, Araştırma ve Dayanışma Derneği tarafından ortaklaşa yürütülüyor. Projeye Avrupa Birliği finansal destek veriyor. Bu seminer dizisiyle öncelikle akademinin kadın ve LGBTİ+ hakları alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ile kesişimsel alanlarda ortaklaşmasını sağlamayı amaçlıyoruz.

 

Dünyanın Kıyısında “Başka” Dünyalar: Sesler, Sessizlikler, Sırlar, Rüyalar

Meral Akbaş, Özge Kelekçi

15-22-29 Mart-5 Nisan 2023 Çarşamba Saat: 19:00 – 21:00

Anne Carson Sesin Cinsiyeti başlıklı metninde şöyle der: “Çıkardığımız her ses otobiyografik bir parçadır… İçten bir parça dışarıya yansıtılır”. Biz, biraz da bu alıntıyı takip ederek, seslerle, sessizliklerle, sırlarla, rüyalarla ilerleyeceğimiz bu seminerde, “çok-görünür”ün, sürekli altı çizilenin, hep konuşulanın kıyısında dolaşarak alıkonulan, yasaklanan, engellenen, görmezden gelinen, kıymetsizleştirilen dili her haliyle, farklı biçimleriyle, sesi, çığlığı, sözü ve bununla beraber sessizlik haliyle de ses/çığlık/söz üreten deneyimleri sesin/dilin cinsiyeti kavramı çerçevesinde ve gündelik haberleri, edebi metinleri (oto)biyografileri, görsel metinleri içerecek biçimde vakalar üzerinden tartışmak niyetindeyiz. Buluşmak ve “… toprak kabuğunun üzerine düşen yıldız ışığının sesi”ni beraber duyabilmek dileğiyle…

KAYITLAR:

  • Seminerler, toplumsal cinsiyet alanında faaliyet gösteren STÖ’lerin üye ve gönüllülerine açıktır.
  • Çevrimiçi seminerlerimize linkten ulaşabilirsiniz https://ag-da.org/form/view.php?id=14458 formu doldurarak kayıt başvurusu oluşturabilirsiniz.