Üye Kurumlar

Hayat Ağacı Kadın Kooperatifi

Hayat Ağacı Kadın Kooperatifi, çözümün dışarıdan gelmesini beklemekten yorulan kadınlar tarafından kuruldu. Mucize ya da kurtarıcılar beklemeksizin evlerimizden yola çıktık…
Kendi çabalarımızla ürettiğimiz ürünlerin sokaklarda, kermeslerde, sergilerde, belediyenin açtığı stantlarda bireysel olarak satışını yaparak, ev ekonomisine katkı sağlıyorduk. Süreçte yaşadığımız sorunlardan kaynaklı çözümler üretmek için ev toplantıları yapmaya başladık. Çalışmalarımızın ve isteklerimizin meyvesi olarak 5 yıl (2015) önce Hayat Ağacı Kadın Kooperatifi’ni kurduk.
Hayat Ağacı Kadın Kooperatifi olarak, kadına yönelik yapılan her türlü ayrımcılık, ekonomik, sosyal ve politik dışlamaları göz önüne alarak, kadınların kendi ihtiyaçlarına yönelik taleplerini, görüşlerini hayata geçireceği, meslek edineceği ekonomik özgürlüklerini kazanacakları işletmeler kurmayı amaçlıyoruz.
Kadınların kadınlık bilincinin gelişmesine ev içinde ve kentsel yaşamda konumlarının güçlenmesine, kadınlık sorunlarının ve yasal haklarının farkında olmasına, gelişmesine, ekonomik, sosyal ve siyasal yaşam da yerini almasına yönelik destek sağlayacak mesleki eğitim ve üretimlerimizi Alanya sokağındaki kooperatif yerimizde vermekteyiz. Kocavilayet’teki arazi ve köy evimizde de geleneksel tarım çalışmaları, şifalı bitkiler üzerine; kayıtlı 30 ortak ve faaliyetlere katılan 30 gönüllü ve emekçimizle çalışmalar yapmaktayız. Kooperatifimiz bütün kadınlara açıktır ve kadınların katılımıyla güçlenerek gelişecektir.
Kendimizi “rakip değil alternatif “olarak tanımlıyoruz. Diğer kadın kooperatiflerinin de destekçisiyiz. Bu bağlamda kadın kooperatifleri ile kadına yönelik yapılacak yerel ve ulusal çalışmalarda iş birliği, iş ortaklığı yapmayı hedefliyoruz.
İş ortaklığı olarak, tekstilde dikiş, malzeme temini; kokteyl organizasyonlarında yiyecek içecekbaşta olmak üzere organizasyon hazırlıkları, reklam, baskı, tasarım çalışmaları yapabilir, çalıştaylarda görev alabilir, workshoplar, eğitimler verebiliriz. Yöresel ve el emeği yiyecek tedarikleri yapabiliriz.

Websiteye Gözat

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu